Home اهل سنت شیخ محمد ضیایی
اهل سنت - ترورها - شخصیت‌ها - ۰۹/۱۰/۱۴۰۲

شیخ محمد ضیایی

هرمزگان بندر عباس، در عهد رفسنجانی

ولادت خانواده و تربیت اسلامی

شیخ محمد ضیایی فرزند محمد صالح بن محمد بن محمد صالح بن اسماعیل بن شمس الدین روز چهارشنبه سیزده تیرماه هزار و سیصد و هجده هـ. ش. مطابق با ۱۷ جمادی الاول ۱۳۵۸ هـ. ق در خانواده ای مومن و متدین در روستای هود از توابع بخش اوز لارستان فارس متولد شد. پدرش حاج محمد صالح امام جماعت روستا بود و این منصب را از آباء و اجدادش که همگی تا پنج پشت امام جماعت و قاضی هود بودند به ارث برده بود. پدر شیخ به تربیت فرزندانش بسیار اهمیت میداد و به نماز بیش از،هر چیز دیگر اهمیت میداد با وجودی که به کشاورزی و باغداری هم مشغول بود ولی اجازه نمیداد حتی یک وعده به نماز جماعت مسجد نرسد. مادر شهید نیز از خانواده ای متدین و اهل علم از شیوخ روستای هرم بود. محمد در چنین محیطی و زیر نظر چنین پدر و مادری پرورش یافت.

شیخ محمد ضیایی پس از عمری دعوت در سن ۵۵ سالگی در روزی ما بین چهارشنبه ۲۲ تیرماه ۱۳۷۳ تا چهارشنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۷۳ مطابق با ۴ الی ۱۱ صفر ۱۴۱۵ هـ. ق به جرم مبلغ اسلام بودن توسط افرادی کوردل جنایت کار از خدا بیخبر و قسی القلب به اذن الله به درجه ی رفیع شهادت رسید شهادت شیخ آخرین و بزرگترین افتخار در زندگی دنیوی او بود که به آن نایل آمد.

این جنایتکاران پس از شکنجه های بسیار شیخ را کشته و جسد بیجانش را با ماشین ایشان در یکی از بیابانها و کوههای بین بندر لنگه و بستک پایین دره پرت میکنند در حالیکه آثار شکنجه و تعذیب شدیدی بر بدنشان آشکار بود بعد از آن خود حکومت اعلام میکند که شیخ ضیایی تصادف کرده است و جسد و ماشین او پایین دره پیدا شده است. بعد از ترور شیخ نصف مدرسه دینی او را به بهانه کوچه و جاده تبدیل به فضای سبز و خیابان می‌کنند

بسیاری از رادیو و مجلات خارجی مسئله ترور شیخ را مطرح نمودند اما چه کسی در این کشور از حقوق اهل سنت دفاع میکند؟ طبق معمول سران اطلاعات بندر عباس در مراسم تعزیه شیخ ضیائی نیز شرکت کردند که مردم شک نکنند که این جنایت کار دولت است اما حقیقت عیان و آشکار است. جالب اینجاست که دشمنان اسلام تصور میکردند کسی که مدرسه دینی و اهل سنت جنوب را رهبری میکند شهید ضیایی است. اما وقتی پس از شهادت او مدرسه ای که با اخلاص او اداره میشد، استوارتر از همیشه با کار خود ادامه داد و نوارهای سخنرانی او بین مردم دست به دست شد بسیار دیر پی به اشتباه خود بردند مراسم تشییع جنازه ای که مردم برای او ترتیب دادند و نه خانواده وی بی نظیر بود و شاید قاتلین شهید حتی تصور نمی کردند که آن جنایت چنین پیش آمدی داشته باشد نه تنها از طرفداران شهید کاسته نشد بلکه کسانی که تا آن روز نام ضیایی را هم نشنیده بودند آن روز شناختند و مشتاق شناختن او شدند.

Check Also

محرومیت های سیاسی اهل‌سنت ایران

پس از پیروزی انقلاب قرار بود رنگ و نژاد و زبان و دین امتیاز نباشند و حکومت اسلامی برخاسته …